fbpx

Enter your keyword

Co wiesz o wełnie z Peru

Co wiesz o wełnie z Peru

Co wiesz o wełnie z Peru

Skąd bierze się wełna?

Niektóre nasze handmade czapki i opaski robimy z wełny z Peru. To wysokiej jakości i w 100% naturalna włóczka. Bardzo miła w dotyku i w genialnych barwach, które przyciągają wzrok.  A jak ona powstaje?
Ta wełna pochodzi od owiec i alpak, które żyją na wyżynach Peru,  w pobliżu wysokich gór. Widok na Andy towarzyszy ludziom, którzy opiekują się stadami owiec i alpak. Owce i alpaki wypasa się zazwyczaj na wysokości ponad 4 000 m n.p.m. Nie są to łatwe warunki do życia. Wysokość i srogie warunki atmosferyczne sprawiają, że praca jest naprawdę trudna. 

Kobiety na…traktory? Nie  

Większość kobiet, które tam mieszkają, zajmuje się wypasem owiec, alpak i wikuń (Wam też wikunia kojarzy się z naszą sarenką?).

O kobietach spod szczytów Andów mówi się „Alpaquenas”. Są to zazwyczaj kobiety bardzo  silne i ciężko pracujące.    

Jak powstaje wełna?

Alpaki i owce żyją do około 12 lat. Do produkcji motków używa się tylko wełnę, którą ścina się w pierwszych 8 latach życia. Alpaki, na przykład, strzyże się tylko raz w sezonie. Z tego powodu ich wełna jest tak bardzo wartościowa. Najszlachetniejsza, jak mówią niektórzy. Włókna wełny z młodych zwierząt są delikatne, cienkie i miękkie. Taka wełna nie gryzie i większość z nas uzna ją za miłą dla skóry.
Taka jest właśnie wełna z Peru. A co dzieje się po strzyżeniu? Jak długo musimy czekać na motek wełny na ciepłe damskie czapki i męskie czapki na zimę?
Po strzyżeniu wełna dociera do zakładu, w którym jest dokładnie czyszczona. Usuwane są np.  resztki słomy. Robicie na drutach? Nie raz zdarzy się, że w motku trafi się kawałek słomy…Już wiemy, z jakiego powodu 😉 Zazwyczaj można go bardzo łatwo usunąć i są to pojedyncze, niewielkie kawałki.  Po dokładnym oczyszczeniu wełna jest prana, suszona i składowana. Kolejnym etapem jest obrobienie wełny na pasma odpowiedniej grubości i farbowanie. Większość wełen farbowana jest przy użyciu  specjalnych maszyn, ale zdarza się, że farbuje się wełny ręcznie. Dzieje się tak w przypadku niektórych centkowanych motków. Z takiej właśnie wełny wydziergaliśmy niektóre nasze czapki i opaski na zimę.

Ostatnimi etapami są już tylko: nawijanie na motki i pakowanie. Motki do handmade wyrobów na drutach i szydełku gotowe! Mogą wyruszyć w podróż do dziewiarek, które zrobią z nich ręcznie robione czapki, kominy, opaski i inne cuda. 
W naszym sklepie także znajdziesz wyroby z peruwiańskiej wełny. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *