fbpx

Enter your keyword

Dlaczego warto mieć hobby

Dlaczego warto mieć hobby

Dlaczego warto mieć hobby

Czasem przychodzi mi do głowy myśl: czy robić jeszcze te czapki?

 • Bo może to infantylne.
 • Bo przecież w moim wieku powinnam się zająć tzw. życiem.
 • Bo przecież i tak nie stworzyłam z ręcznie robionych czapek dobrze prosperującego biznesu.

Latem trudno zmobilizować się do dziergania, znajduję za to chwilę na „handmade analizy i podsumowania”. Zawsze był mi obcy czas urodzinowych czy noworocznych podsumowań – w tych dniach częściej chyba zaciskam zęby, przywdziewam uśmiech i w głowie mówię sobie: „Przetrwaj, Deska” 😉 Też tak masz?

Lato to co innego. Tego lata powiem coś odkrywczego – warto mieć hobby.

Kiedyś mówiło się po prostu hobby czy zainteresowania, teraz modniej mieć pasję. Pasja brzmi lepiej niż hobby, więcej w tym słowie…rozmachu i emocji. W tym artykule będę używać słowa hobby  – bez konkretnego powodu 🙂

3 powody, dla których warto mieć hobby

Powodów, dla których warto mieć hobby, jest na pewno więcej, ale właśnie te 3 powody są, wg mnie, najważniejsze.

 • Masz coś tylko swojego, a jednocześnie możesz dzielić się tym z innymi – hobby sprawia po prostu przyjemność lub nawet daje wielką radość i satysfakcję – a bez tego przecież na dłuższą metę nie da się żyć. Zauważyliście, że ludzie, których życie nie kręci się tylko i aż wokół pracy i domu, są jakby bardziej uśmiechnięci? Tak zwyczajnie, bez szukania drugiego dna – dobrze ich mieć koło siebie.
  Dzięki hobby poznajemy samych siebie, uczymy się czegoś nowego, często sami siebie zaskakujemy…Wow, zrobiłem to:) Świetnie, jestem z siebie dumna 🙂  
 • Robisz tzw. kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty:) – znasz to uczucie? Twoje małe wielkie zwycięstwa i sukcesy? Hobby pozwala nam odnosić sukcesy, które podnoszą naszą pewność siebie także w innych dziedzinach życia, pomagają uporać się z naszymi lękami – to zdanie zaczerpnięto z mądrego artykułu psychologicznego:). Pod tym zdaniem podpisuję się prawą i lewą ręką – sprawdziłam, działa. O swoich małych wielkich zwycięstwach warto sobie przypomnieć, kiedy masz gorszy czas albo kiedy w pracy jest trudno, a w domu czasem jeszcze trudniej. Pasja, zainteresowania to Twój kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty:)
 • Dajesz sobie więcej zadowolenia niż frustracji – hobby jest jak przyprawa do dania, jak kropka nad „i”. Hobby nadaje życiu smak, a bez smaku jest nijako, jest byle jak. Macie wokół siebie wiecznych frustratów? Znacie osoby, w których z trudem doszukujecie się zadowolenia czy odrobiny entuzjazmu do czegokolwiek? Uciekajcie. Każdy z nas bywa sfrustrowany, ale – mam wrażenie – hobby czyni nas nieco bardziej zadowolonymi. Hobby chroni przed chronicznym sfrustrowaniem!
  Hobby trzyma w pionie, daje satysfakcję, „oczyszcza głowę”. Czasem bywa sposobem na nudę, a czasem ucieczką. Robienie czapek, prace nad stroną www dużo mi dają. Moja TheSka pomogła mi przetrwać (np. trudne miesiące pandemii), zawsze mogę na nią liczyć.:)
  Podsumowując, warto mieć hobby i ludzi, z którymi możesz, ale wiesz, że wcale nie musisz, dzielić się tym hobby. Odpowiedni ludzie to zrozumieją.

Poznaliście 3 subiektywne powody, dla których warto mieć hobby. Następnym razem napiszę o pułapkach hobby. O tym, na co warto uważać, żeby hobby nie stało się naszym obciążeniem… 

Na koniec uśmiecham się szczególnie do moich najbliższych, do przyjaciół i tych dalszych i bliższych znajomych, którzy mają swoje zajawki i pasje:)
Do tych, co uwielbiają handmade, biegają, latają, kochają góry, są z meteorologią za pan brat, grają w piłę jak za dzieciaka, pływają, są rowerowymi mastersami i pojadą do Sarajewa, tańczą orientalne tańce, pieką, fotografują wschody słońca, są marketingowcami i specami od komunikacji nawet po pracy, czytają sterty książek, piszą, śpiewają i grają jak 2o lat temu… A tak między nami i nieśmiało: mnie trzymacie w pionie i inspirujecie, DZIĘKUJĘ 🙂

2 komentarze

 1. I będzie w deskę, jak zostawicie tutaj komentarz …

  M
  lip 28, 2021 Odpowiedz
 2. 🙂

  sty 15, 2022 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *